Dzień 16 kwietnia to doroczne Święto żołnierzy Wojsk Inżynieryjnych – „Dzień Sapera”. W 1945 r., dzięki ofiarności saperów, ich pełnej oddania dla Ojczyzny postawie, żołnierze Wojska Polskiego mogli sforsować Odrę i Nysę Łużycką, uczestnicząc w operacji doprowadzającej do zakończenia II wojny światowej. Od 1946 r, Wojsko Polskie obchodzi to święto. Dla Wojsk Inżynieryjnych, jednostek wojskowych oraz żołnierzy tych specjalności, weteranów, rezerwistów i tych w stanie spoczynku oraz ich współmałżonków a także potomków ma znaczenie szczególne.
Do pięknej karty saperskich zasług i dokonań zaliczyć należy także powojenne osiągnięcia i dorobek kolejnych pokoleń żołnierzy Wojsk Inżynieryjnych. W pamięci lokalnych społeczności na długo pozostanie niezwykła odwaga, poświęcenie i upór saperów, jakie zaprezentowali podczas rozminowywania powierzonych rejonów, ratowania i pomocy powodzianom, a także budowy i odbudowy zniszczonych mostów.
Obecnie nasi saperzy wykonują także zadania w ramach misji szkoleniowo-stabilizacyjnych i pokojowych w Iraku, Afganistanie, Libanie, Syrii, Kosowie, Czadzie, oczyszczając teren z min, niewybuchów i niewypałów oraz likwidując składy amunicji. Prowadzą prace inżynieryjne, związane z rozbudową baz, odbudową dróg, mostów i lotnisk.
Chwała Saperom!
W tym uroczystym dniu, dziękując Im za
wzorową postawę w czasie szkolenia i podczas wykonywania
specjalistycznych i niebezpiecznych zadań, składamy wszystkim Saperom
najlepsze i najserdeczniejsze życzenia. Proporzec saperski |
Pomnik Sapera Włocławek ul. Żytnia Stowarzyszenie Saperów Polskich |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz